Jdi na obsah Jdi na menu
 


Převládne ve věci bioplynu a jeho dotací rozum nad ideologií?

NÁZOR: Převládne ve věci bioplynu a jeho dotací rozum nad ideologií?

Jiří Hanzlíček, bývalý poradce ministrů průmyslu a obchodu 23. ledna 2012  8:44
 
V poslanecké sněmovně byl nedávno schválen vládní návrh zákona o podporovaných zdrojích energie. Návrh je to rozporuplný. Zejména vinou nedomyšlených dotace na podporu bioplynových stanic. Finančně totiž představují nekontrolovanou a dlouhodobou zátěž občanů a průmyslu při dalším nárůstu cen elektřiny. S ohledem na naše platy je právě elektřina, zatížená nezanedbatelnými příspěvky na provoz fotovoltaiky, jednou z nejdražších v Evropě.
Poslanci se nejspíš nepoučili z chyb svých předchůdců, kteří schválili jejich nehoráznou finanční podporu fotovoltaiky na dvacet let, aniž by se zeptali voličů, zda s tím souhlasí. Uvedu názorný příklad. Občané v ČR dnes platí zhruba 4,90 Kč za kWh, kdežto v Německu, kde je průměrná mzda v absolutních hodnotách až pětkrát vyšší, platí v přepočtu 5,12 Kč za kWh.
Pochvalu proto zaslouží senát, který zapůsobil jako pojistka proti chybným zákonům. Odsouhlasil vrátit nedomyšlený návrh zpět do poslanecké sněmovny. 
Připomenu, že všechny tyhle problémy vznikly ze snahy naplnit ideologickou směrnici Evropské unie, která stanovila mít v roce 2020 třináct procent energie vyráběné z takzvaných obnovitelných zdrojů energie. Splnění nás stojí značné dotační peníze, uhrazené v konečné fázi výhradně občany a podnikateli.
Nesmyslné ceny
Závažné je cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, kterým se stanovuje podpora spalování bioplynu v bioplynových stanicích a nových výrobnách elektřiny od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2012 ve výši 4 120 korun za MW hodinu. Dotace to jsou nepřiměřeně vysoké! Jejich hodnotu je nezbytně nutné snížit, a to i pod dosud navrhovanou hranici 1 200 až 1 700 korun za MW hodinu.
Situace je totiž taková, že pokud zůstanou v platnosti současné energetické úpravy, způsobí - podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu - ekonomicky neúnosný stav. V roce 2020 bychom na všechny možné podporované zdroje energie vynaložili navíc zhruba 65 miliard Kč. Potřebnou novou úpravou navrhovaného zákona by se tato částka mohla alespoň snížit v roce 2020 - o dvacet miliard korun. Přesto zbývajících 45 miliard korun představuje obrovskou zátěž, kterou budou muset v blízké budoucnosti opravdu zodpovědné vlády i zákonodárci opravit.
 
Vzdor uvedeným výhradám mají bioplynové stanice, oproti fotovoltaice i větrným elektrárnám, svůj význam v rozvoji venkova a kolabujícího zemědělství. Nezanedbatelným faktorem bioplynových stanic je udržení živočišné produkce a zaměstnanosti na venkově. V Česku stále klesají stavy hospodářských zvířat a je zde problém s využitím ploch, na nichž se pěstovaly krmné plodiny. Následné příjmy za energie navíc řadě zemědělců pomáhají přežít propad cen u mléka, obilí a další produkce.
Bioplyn se především získává v průběhu zkvašování organických materiálů bez přístupu vzduchu. Skládá se převážně z metanu a oxidu uhličitého.
 
 Snad si to někdo z nich přečte
O dalším postupu návrhu nového zákona rozhodnou poslanci. Pokud usnesení senátu přehlasují, budou muset roztrpčené veřejnosti, která je zatím o těchto hrátkách povážlivě málo informována, vysvětlit, proč ztrpčují ekonomickou situaci jak občanům, tak podnikatelům. Zákonodárci dostanou stát znovu do problému zejména s vysokými dotacemi biometanu a s dramatickým navýšením vícenákladů na neúnosnou podporu  různých druhů  jinak neprovozovatelných energií.
Na závěr dovolte konstatování: tenhle článek píši pro větší informovanost veřejnosti s tím, že si jej alespoň některý ze zákonodárců přečte a uvědomí si svou odpovědnost. Nezbývá než věřit, že zvítězí zdravý rozum nad pomatenou ideologií.
 
- pozn: nyní navrhované dotace na podporování bioplynu 1700 kč za MW hodinu – 4/2012
 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< leden / 2019 >>


Statistiky

Online: 2
Celkem: 131914
Měsíc: 682
Den: 31