Jdi na obsah Jdi na menu
 


BROŽ FRANTIŠEK úryvek ze 121. příběhu

(Radňov)

…..Přichází rok 1949 a výkup strojů v obci. Násilně byly vykoupeny mlátičky a traktory panu Hojerovi a Kubátovi. Začátkem žní 1950 pak lis na slámu, elektromotory nad 7,5 kW a mlátička Rudlofu Brožovi. Stroje byly odváženy do traktorových stanic, kdy následně určený okresní zmocněnec ministerstva výkupu určil splnění povinných dodávek obilí do tří dnů. Nezbývalo než ve dne i v noci mlátit na menších mlátičkách, které zůstaly v obci. Dodávky byly tak velké, že nezbylo ani na setí. Osivo se kupovalo a půjčovalo od malých zemědělců a přátel.
     V roce 1952, kdy z pokynů ONV iniciovaných již založenými JZD a MNV jsou sedlákům odvedeny nejlepší krávy pro otelení. Následně jsou tito zemědělci předvoláni k soudu, kde pro neplnění dodávkové povinnosti mléka jsou uvězněni, přičemž dostávají pokuty, nedostávají lístky na potraviny, šatenky.
…..Mohu říci: Nejhorší byla padesátá léta, to byl skutečně komunistický teror. Komunisté, kteří pro to zvedali ruce, nechť plně nesou zodpovědnost za situaci, která je nyní na vesnicích, vylidnění a přetrhání sousedských vztahů.
    
 
 

 
Archiv

Kalendář
<< duben / 2019 >>


Statistiky

Online: 2
Celkem: 135367
Měsíc: 1041
Den: 35